Günümüzde tüm resimlerimiz ve dosyalarımız artık basılı değil dijital olarak depolanıyor. Dolayısıyla tüm önemli bilgilerimiz sıfır ve birler arasında kaybolma riski yaşıyor. Basılı kağıt resimleri kaybetmek sadece yangın vs. gibi fiziksel hasarlar ile kaybedilirken dijital olarak depolanan resimlerimiz her türlü fiziksel ve yazılımsal riskle karşı karşıya. Sıvı temas geçirmiş telefonumuz fiziksel olarak bilgilerimizi yok ederken, virüs giren bir cihazda yazılımsal riskleri ortaya çıkartıyor.

        Peki silinen resimleri getirmek için neler yapıyoruz?

Günümüzde her resim yada dosya bulunduğu bellekte dijital bir iz bırakır. Veri kurtarma işleminde iki yol izliyoruz.

Öncelikle yazılımsal yolu izliyoruz. Yazılımsal yolda resim veya dosyaları kurtarmak için bellek taraması yapıp dijital izini takip ediyoruz. Takip ettiğimiz dijital izden yola çıkarak bulunan bellekte kurtarma işlemini yapıyoruz. Bunun adına biz servisimiz de dijital dedektiflik diyoruz. Bu yolda cihazınıza herhangi bir zarar gelmez ve riski yoktur.

Peki ya donanımsal yol? Donanımsal veri kurtarma yada diğer adıyla fiziksel kurtarma işlemi nasıl yapılır? İşin bu kısmında telefon yada bilgisayarın belleğini -15 derecelik ortamda çıkartıyoruz. Belleğe yapılan işlemlerde fiziksel tarama yaparak işlenmiş veriyi görsel ve mikroskobik incelemeye alıyoruz fiziksel iz bırakan verileri tespit ederek tabiri caizse cımbızla çekerek alıyoruz. Evet bu aşamada yaptığımız işlemde cihazınızın garantisini veremiyoruz yani tamamıyla bilginin önemli olduğu cihazın hiçbir öneminin olmadığı durumlarda bu işlemi sağlıyoruz. Bu işlemi yapmadan önce de mutlaka müşterimize bilgilendirme yapıyoruz.

Sizde anılarınızın geride kalmasını istemiyorsanız, firmanızın çok önemli silinmiş verileri varsa, silinmiş verilerden dolayı bütçe ve zaman kaybı yaşamak istemiyorsanız bize danışabilirsiniz! Danışmak bedava, bilgileri tekrar görmenin mutluluğu paha biçilemez. Ve reklamlar bitti tekrar görüşmek üzere 🙂

Yorumlar 0

Leave a Comment