Tekrar merhabalar bugün ki konumuz başlıkta da belirtildiği gibi konuma gidilip tamir yapılmasıyla alakalı olacak. Yerinde tamir süreci nasıl işler, nasıl yaparız ve nelere dikkat ederiz.

 

Hadi öncelikle süreçten başlayalım. Canlı destek, mail yada telefondan bize ulaşan müşterimizden tamir edilecek cihazı ve müşterimizin konumu hakkında detaylı olarak bilgi alırız. Alınan bilgi dahilinde portatif tamir malzemelerimizi aracımıza yükleyerek yola çıkarız. Müşterimizin belirtmiş olduğu konuma gelir ve tamir işlemine başlarız. Bu arada mutlaka belirtmemiz gerekir ki müşterimizin konumunun ev, kafe, işyeri vs. olması bizim için fark etmiyor. Yerinde tamir aşamasında tamiri biten cihazın testini yaptıktan sonra müşterimize teslim ederiz. İşte bu kadar basit ve hızlı bir çözümle akıllı telefonunuzu kaldığınız yerden kullanmaya devam edebilirsiniz.

Müşterilerimizden aldığımız en çok tepki ise özel bilgilerinin güvenliğinden kaynaklı mutlu olduklarını belirtmeleri oluyor. Sonuçta cihazınızın içerisinde maddi yada manevi değeri olan bilgileriniz mevcut. Bizim bu işi yapmaya başlamamızda ki en büyük sebep ise medya ajanslarına düşen haberler oldu. Takip ettiğimiz haberlerde orjinal parçası değiştirilmiş, kişisel bilgileri çalınmış bir çok insan gördük ve bu işi elimizden geldiğince sonlandırabilmek için bu yola çıkarak en azından yerinde tamirin yaygınlaşmasını sağlıyoruz.

Nelere dikkat ettiğimiz konusuna gelecek olursak öncelikle cihazın değişecek olan parçaları hakkında müşterimize detaylı bilgi veriyoruz, yaptığımız işlemlerin garanti kapsamı hakkında bilgilendirme sağlıyoruz. Tamiri biten cihazı nasıl daha performanslı kullanacağı hakkında bir kaç ipucu veriyoruz.

Yerinde tamir hakkında verebileceğim bilgiler şimdilik bu kadar daha detaylı bilgi isterseniz aramanız, çağrı atmanız yada ofisimizi ziyaret etmeniz yeterlidir. Mutlaka bekleriz tekrar görüşmek üzere 🙂

Yorumlar 0

Leave a Comment